دادور
#

دادگاه صالح در طلاق توافقی، طلاق یک طرفه و مهریه

دادگاه صالح در دعوای طلاق

صلاحیت دادگاه یعنی اختیاراتی که به دادگاه داده میشود تا در محدوده این اختیارات پرونده ها را بررسی کرده و حکم صادر کند. در این مطلب به این موضوع میپردازیم که دادگاه صالح در دعوای طلاق توافقی، مهریه و طلاق یکطرفه کدامند. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

دادگاه صالح در دعوای طلاق توافقی

دادگاه صالح در دعوای طلاق توافقی، دادگاه محل اقامت خوانده (زوج) میباشد. ولی درست این است که دادگاه محل اقامت خواهان (زوجه) صلاحیت رسیدگی داشته باشد. البته با توجه به اینکه طلاق از نوع توافقی است، مراجع رسیدگی کننده حساسیت زیادی در این خصوص نشان نمیدهند.

دادگاه صالح در دعوای طلاق یک طرفه

در طلاق به درخواست زوجه، زن میتواند در دادگاه محل اقامت خوانده (شوهر) یا محل اقامت خود اقامه دعوا نماید.

در طلاق به درخواست زوج، مرد باید در دادگاه محل اقامت زوجه اقامه دعوا کند.

چنانچه خواهان قصد معرفی خوانده به عنوان مجهول المکان را داشته باشد باید آخرین آدرس وی را به دادگاه ارائه دهد. دادگاه پس از تحقیق در صورت به نتیجه نرسیدن، ابلاغ را از طریق نشر آگهی انجام خواهد داد.

بر اساس ماده ۱۳ قانون حمایت از خانواده، اگر زوجین دعاوی مختلفی که موضوع صلاحیت دادگاه خانواده است را در حوزه های قضایی متفاوت علیه هم مطرح کرده باشند، دادگاهی که اولین بار دادخواست به آن تقدیم شده صلاحیت رسیدگی دارد.

دادگاه صالح در مطالبه مهریه

دادگاه صالح در مطالبه مهریه میتواند یکی از دادگاه های محل اقامت زوجه یا محل اقامت خوانده و یا دادگاه محلی که عقد نکاح در آنجا صورت گرفته باشد. در صورتیکه خواسته مطالبه مهریه دارایی غیر منقول مثل خانه و آپارتمان و زمین باشد لازم است که زوجه جهت مطالبه مهریه به دادگاه محل قرارگیری زمین یا آپارتمان مراجعه کند.

شماره های تماس:

۰۹۱۲۶۳۸۶۹۵۴

۰۲۱۷۷۰۵۷۶۰۵

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی
09126386954