دادور
#

شرط تنصیف دارایی – در چه صورت نصف دارایی مرد به زن تعلق میگیرد

شرط تنصیف دارایی
  • ۱۱ آبان ۱۴۰۰
  • 897 بازدید
  • بدون نظر

شرط تنصیف دارایی (نصف دارایی) مندرج در عقدنامه به این معنی است که در صورتیکه زوج (مرد) خواهان طلاق باشد و طلاق به دلیل سوء رفتار و یا تخلف زن از وظایف همسری نباشد، مرد باید “تا نصف دارایی” خود را که پس از ازدواج به دست آورده بلاعوض به زوجه منتقل نماید.

نکته اول در تنصیف دارایی این است که در مورد این شرط، ماده قانونی وجود ندارد. بدین معنا که ماده قانونی مستقلی مانند مهریه یا نفقه به تعریف آن نپرداخته است و فقط در راستای اجرای تعهدات طرفین و بر مبنای این اصل حقوقی که هر شخصی تعهدات خود را میبایست به انجام برساند، زوج متعهد به ایفاء تعهد و شرطی است که در عقدنامه آن را امضاء نموده است.

نکته دوم این است که این شرط یکی از شروط مندرج در سند ازدواج (عقدنامه) است. در صورتی که زوج در زمان عقد زیر این شرط را امضاء نکرده باشد موضوع نصف کردن اموال منتفی خواهد شد.

تنصیف دارایی چه شرایطی دارد؟

۱) طلاق به درخواست مرد باشد

شرط نصف اموال فقط زمانی ترتیب اثر داده میشود که طلاق به درخواست مرد باشد. پس در صورتی که طلاق به درخواست زوجه باشد و یا زوجین تصمیم به طلاق توافقی داشته باشند این شرط جایگاهی ندارد.

۲) طلاق به دلیل سوء رفتار و یا تخلف زن از وظایف همسری نباشد

وظیفه اثبات این موضوع به عهده مرد است. اگر مردی ثابت کند به دلیل موارد گفته شده قصد طلاق زوجه را دارد، این شرط اجرا نخواهد شد.

۳) فقط با وقوع طلاق قابل اقدام است

بیشتر بدانید:  تقسیط مهریه در طلاق توافقی به چه صورت می باشد؟

در صورتی که مرد حکم طلاق را از دادگاه دریافت کرده باشد ولی این حکم را اجرا نکند (یعنی همسر خود را رسماً طلاق ندهد) شرط تنصیف دارایی اجرا نخواهد شد.

یعنی شرط تنصیف دارایی فقط در صورت انجام طلاق قابل اقدام خواهد بود. و صرفاً با گرفتن حکم طلاق از دادگاه و یا در زمان زندگی مشترک، زوجه نمیتواند ادعایی در این زمینه داشته باشد.

نکته: در این شرط عبارت “تا نصف دارایی” بیان شده است. بنابراین دادگاه ممکن است از یک درصد تا ۵۰ درصد از اموال مرد را به اختیار خود به تملک زن در آورد.

توجه: شرط تنصیف دارایی فقط مربوط به اموال موجود مرد بعد از دادخواست طلاق میباشد. یعنی اگر مردی قبل از دادخواست طلاق، اموال خود را منتقل نماید دیگر مشمول شرط نصف دارایی نخواهد شد.

۴) اموالی مشمول این شرط میشوند که بعد از ازدواج به دست آمده باشد

تنها اموالی را میتوان شامل شرط تنصیف دارایی دانست که بعد از ازدواج و با کار و تلاش مرد به دست آمده باشد. پس در نتیجه اموال زیر شامل این شرط نخواهند شد:

الف) مالی که در نتیجه ارث به مرد رسیده باشد

ب) اموالی که مرد قبل از ازدواج صاحب آنها باشد

آیا شرط تنصیف دارایی قابل تغییر است؟

بله طبق ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی، زوجین بعد از عقد هم میتوانند هر شرط معقول و مشروعی را در عقدنامه قرار دهند.

شماره های تماس:

۰۹۱۲۶۳۸۶۹۵۴

۰۲۱۷۷۰۵۷۶۰۵

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی
09126386954