دادور
#

مهریه زن خیانتکار

مهریه زن خیانتکار
  • ۳ بهمن ۱۴۰۱
  • 42 بازدید
  • بدون نظر

در این مقاله در خصوص اینکه مهریه زن خیانتکار چقدر است و آیا مهریه به زن خیانت کار تعلق میگیرد یا خیر؟ همچنین اینکه چگونه میتوان به زنی که خیانت کرده مهریه پرداخت نکرد و آیا اصولاً میتوان بابت خیانت زن از پرداخت مهریه معاف شد یا خیر صحبت خواهیم کرد.

بیایید فرض کنیم خانم الف و آقای ب زن و شوهر هستند و مدت ۵ سال است که از زندگی مشترکشان سپری شده است و در حین زندگی مشترک آقا به روابط پنهانی خانم مشکوک میشود. سوالاتی که در اینجا میتواند مطرح شود از قرار ذیل است:

۱- آیا صرفِ شک میتواند معافیت از پرداخت مهریه به همراه داشته باشد؟

۲- در صورت یقین مرد آیا باز هم باید مهریه پرداخت شود؟

۳- در صورتی که یقین حاصل شود که خانم خیانت کرده است و مرد بتواند آن را با دلایل محکمه پسند نیز اثبات کند آیا باز هم باید مهریه را پرداخت کند؟

۴- آیا اگر خیانت زن اثبات شود و مرد اموال کافی جهت پرداخت مهریه نداشته باشد، مهریه زندان دارد؟

این سوالات و بسیاری سوالات مشابه ممکن است مطرح شود که در ادامه به آنها پاسخ خواهیم داد.

مهریه زن خیانتکار

قانون مهریه زن خیانتکار

بر اساس قانون مدنی، مهریه یک بدهی و یک دِین است که با امضای مرد به صورت یک تعهد با سند رسمی در می آید. این تعهد و بدهی حتی در صورت اثبات خیانت زن از بین نمی رود. بنابراین اگر زن بابت خیانت خود به علت رابطه نامشروع یا زنا در دادگاه محکوم شود باز هم مهریه جزو مطالبات زن خواهد بود و نمیتوان آن را به صِرف خیانت پرداخت نکرد.

مهریه زن خیانتکار چقدر است؟

گاهی این سوال مطرح میشود اگر مهریه زنی که مرتکب خیانت شده مثلاً ۱۳۶۰ عدد سکه بهار آزادی باشد آیا تمام آن به زن تعلق میگیرد و یا بخشی از آن؟ در پاسخ باید گفت که به محض وقوع عقد نکاح زن مالک تمام مهر میشود. بنابراین خیانت زن هیچ تأثیری در تعداد مهریه نداشته و آن را کاهش نمیدهد.

بیشتر بدانید: در چه صورت مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

راه های پرداخت نکردن مهریه به دلیل خیانت زن

با توجه به اینکه پس از وقوع ازدواج، زن و مرد مکلف هستند به همدیگر متعهد بوده و روابط خود را فقط با همسر خود برقرار کنند بنابراین ایجاد هرگونه رابطه با جنس مخالف خارج از ازدواج به طرف مقابل این حق را اعطا میکند که از وی شکایت کند. بنابراین در صورتی که زن خیانت کرده و با مردی غیر از همسر خود ارتباط برقرار کند، مرد حق دارد شکایت کیفری علیه همسر خود و همچنین علیه مردی که همسرش با وی رابطه برقرار کرده است، مطرح کند. حال اگر مرد بتواند رابطه نامشروع همسر خود را در دادگاه اثبات نماید، میتواند از آن به عنوان یک اهرم برای توافق در خصوص مهریه و یا بخشش مهریه استفاده کند. فلذا همانطور که گفته شد صرف خیانت باعث نمی شود که مهریه از بین برود ولی به صورت غیر مستقیم در صورت اثبات در مراجع قضایی میتواند به عنوان عاملی جهت مذاکره و توافق استفاده شود.

آیا شرط تنصیف اموال (نصف اموال) و دارایی مرد در صورت خیانت زن اعمال میشود؟

با توجه به شرط امضا شده در عقدنامه در صورتی که مرد بدون دلیل موجه اقدام به تقاضای طلاق نماید، مکلف است “تا نصف دارایی” خود که بعد از ازدواج به دست آورده را به زوجه پرداخت کند. بنابراین در صورتی که زن خیانت کند و اقدام به برقراری روابط نامشروع با مرد دیگری نماید، یک دلیل موجه برای طلاق برای مرد وجود دارد. ولی نکته اینجاست که خیانت و یا برقراری رابطه نامشروع میبایست اثبات گردد و صرف ظن مرد و حتی یقین وی بدون اینکه موضوع در محاکم قضایی اثبات شود، دلیلی بر نادیده گرفتن شرط تنصیف اموال و دارایی نیست.

طلاق توافقی و خیانت زن

در صورتی که معلوم شود زن خیانت کرده و طرفین تصمیم به انجام طلاق توافقی بگیرند شرایط و روند طلاق توافقی دقیقاً به همان شکلی است که در حالت عادی طرفین تصمیم به جدایی میگیرند. بنابراین هرگونه توافق در خصوص مهریه و سایر امور مالی (نفقه و اجرت المثل و…) و همچنین حضانت فرزند کاملاً بر اساس توافق دو طرف صورت میگیرد. بنابراین خیانت یا عدم خیانت هر یک از طرفین تاثیری در طلاق توافقی ندارد.

خیانت زن و حضانت فرزند

در صورتی که به علت خیانت زن، زن و شوهر از یکدیگر طلاق بگیرند و قانوناً حضانت با مادر باشد، سلب حضانت فرزند از مادر وقتی میتواند اتفاق بیفتد که خیانت  و ایجاد رابطه نامشروع وی در محکمه اثبات شده باشد. از اینرو مرد میتواند به استناد عدم صلاحیت اخلاقی مادر تقاضای سلب حضانت از وی را از دادگاه نماید.

سوالات متداول

آیا مهریه به زن خیانتکار تعلق میگیرد؟

بله؛ تعلق مهریه به زن هیچ ارتباطی به خیانت یا عدم خیانت وی نداشته و یک رابطه حقوقی کاملاً جداگانه است.

آیا شرط تنصیف اموال دارایی در صورت خیانت زن اجرا میشود؟

خیر؛ در صورت تقاضای طلاق و اثبات وقوع خیانت و رابطه نامشروع توسط زن، این موضوع یک دلیل موجه برای طلاق بوده و شرط تنصیف اموال و دارایی را ساقط مینماید.

در صورت خیانت زن، آیا مهریه کم میشود؟

خیر؛ خیانت زن هیچ تأثیری در تعداد و میزان مهریه ندارد و حتی در صورت اثبات از تعداد و میزان آن کم نمیکند.

شماره های تماس:

۰۹۱۲۶۳۸۶۹۵۴

۰۲۱۷۷۰۵۷۶۰۵

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی
09126386954