دادور
#

وکیل سرقفلی

وکیل سرقفلی
  • ۱ آبان ۱۴۰۰
  • 1301 بازدید
  • بدون نظر

سرقفلی و حق کسب و پیشه یا تجارت یک نهاد حقوقی است که از دیرباز در قوانین ایران پایه گذاری شد. مبنای قراردادی سرقفلی “اجاره” است و غالباً مشکلات حقوقی که در سرقفلی ایجاد میشود میان مالک و مستأجر در ملک تجاری است. وکیل سرقفلی و حق کسب و پیشه از حقوق و تکالیف هر دو طرف قرارداد اجاره (مالک و صاحب سرقفلی) مطلع بوده و میتواند در این امور راهنمایی های راهگشایی ارائه دهد.

وکیل سرقفلی

بیشتر بدانید: محاسبه میزان سرقفلی

تعریف سرقفلی

به زبان ساده زمانی که مستاجر قصد اجاره ملکی (مغازه) را داشته باشد باید بر سر دو چیز با مالک یا موجر به توافق برسد:

۱) اجاره بهای ملک یا مغازه که ماهیانه به موجر پرداخت میشود.

۲) مبلغ سرقفلی که توسط مستاجر در همان ابتدا به موجر یا مالک پرداخت میشود تا مستاجر حق تقدم در اجاره کردن مغازه را داشته باشد.

در حقیقت سرقفلی وجه و پولی است که زمان اجاره ملک توسط مستاجر به موجر پرداخت میشود و موجر حق تقدم اجاره مغازه را به مستاجر واگذار میکند. پس هر وقت مستاجر نخواهد اجاره مغازه را تمدید کند، موجر باید مبلغ سرقفلی را به نرخ روز محاسبه و به مستاجر پرداخت نماید.

حالت دیگری هم قابل تصور است و آن این است که مالک در ابتدا از مستاجر وجهی به عنوان سرقفلی دریافت نمیکند ولی با مستاجر توافق میکند که در صورتی که قصد تمدید اجاره را نداشت، مستاجر بتواند ملک را به دیگری انتقال دهد. در این صورت اگر مستاجر اول حق انتقال به غیر داشته باشد میتواند از مستاجر جدید مبلغی به عنوان سرقفلی دریافت نماید. مستاجر دوم هم در صورت تخلیه ملک و عدم تمدید اجاره باید مبلغ آن را از مستاجر اول دریافت کند و نه مالک مغازه.

تعریف حق کسب و پیشه

وقتی شخصی کسب و کاری در محلی ایجاد کند بعد از مدتی مشتریانی دائم برای خود خواهد داشت. تعداد مشتریان دائم به حسن شهرت و فعالیت مثبت و کسب و کار موثر آن شخص بستگی دارد. در حقیقت این مشتریان سرمایه غیر مادی شخص کاسب و بازرگان هستند. پس در صورتی که مستاجر بعد از مدتی ملک را تخلیه کند و در محل دیگری مشغول فعالیت شود، سرمایه غیر مادی خود را که همان مشتریان دائم محل کسب قبلی هستند را از دست خواهد داد. در نتیجه قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۵۶ حقی به عنوان حق کسب و پیشه برای کاسب و بازرگان در نظر گرفته تا حق تقدمی در اجاره مغازه داشته باشد.

با تعاریف عنوان شده در بالا، ممکن است چند سوال در ذهن مخاطب به وجود بیاید. در اینجا به صورت مختصر سعی در پاسخگویی سوالات پر تکرار داریم.

بیشتر بدانید: توضیحات کامل در مورد تخلیه ملک دارای سرقفلی

راه های ارتباطی با وکیل متخصص در امور سرقفلی:

تفاوت سرقفلی و حق کسب و پیشه

۱) مبلغ سرقفلی بر اساس محل بنا، کیفیت آن و تجهیزات و امکانات ملک محاسبه میشود ولی در حق کسب و پیشه طول مدت اجاره و حسن شهرت کاسب ملاک عمل است.

۲) سرقفلی در ارتباط با محل کسب است ولی حق کسب و پیشه مربوط به شغل است.

۳) مبلغ سرقفلی با توافق مالک و مستاجر است ولی مبلغ حق کسب و پیشه توسط دادگاه و با جلب نظر کارشناس تعیین میشود.

۴) چون سرقفلی در ابتدا توسط مستاجر به مالک پرداخت میشود ممکن است طرفین توافق داشته باشند که این مبلغ پرداخت نشود ولی حق کسب و پیشه به مرور زمان ایجاد میشود و با توافق طرفین این حق از بین نمیرود.

۵) سرقفلی ناشی از قرارداد اجاره است ولی حق کسب و پیشه توسط قانون تعریف شده است.

مشاوره حقوقی با وکیل متخصص سرقفلی

امروزه با توجه به تخصصی شدن امور حقوقی، یک وکیل دادگستری فقط در حوزه های معدودی میتواند تبحر و تجربه داشته باشد. از اینرو گروه وکلای دادور در زمینه ارائه مشاوره، ارزیابی قوت و ضعف ادله جهت طرح دعوا و یا دفاع از دعوای طرح شده و همچنین پذیرش وکالت در زمینه حقوق مرتبط با سرقفلی و حق کسب و پیشه تجارب کافی را دارا بوده و آماده ارائه خدمات یاد شده میباشد.

مشاوره با وکیل سرقفلی

سوالات متداول

میزان و ارزش سرقفلی به نرخ روز را چه کسی محاسبه میکند؟

مبلغ و پولی که به عنوان سرقفلی توسط مالک به مستاجر پرداخت میشود با توافق طرفین باید باشد. در صورت عدم توافق بر سر مبلغ، ارزش آن توسط دادگاه تعیین خواهد شد.

عوامل موثر در میزان و ارزش حق کسب و پیشه چیست؟

۱) طول مدت اجاره

۲) حسن شهرت مستاجر در محل

۳) نوع کسب و پیشه

نکته: لازم به ذکر است مبلغ حق کسب و پیشه توسط دادگاه و با جلب نظر کارشناس تعیین خواهد شد.

مبلغ سرقفلی به چه کسی پرداخت میشود؟

در بالا بیان شد که سرقفلی در حقیقت پولی است که در ابتدا توسط مستاجر به موجر جهت کسب امتیاز حق تقدم در اجاره ملک پرداخت میشود. پس در زمان تخلیه ملک مبلغ آن باید توسط موجر به مستاجر پرداخت شود. همچنین در صورتی که مستاجر حق انتقال به غیر را از مالک گرفته باشد و ملک را به دیگری اجاره دهد میتواند از مستاجر دوم مبلغی به عنوان سرقفلی دریافت کند. در این حالت در صورت تخلیه ملک توسط مستاجر دوم، این مبلغ باید توسط مستاجر اول پرداخت گردد و نه مالک ملک.

مبلغ حق کسب و پیشه به چه کسی پرداخت میشود؟

در صورتی که مالک قصد تخلیه ملک را داشته باشد باید مبلغ کسب و پیشه را به مستاجر پرداخت نماید. در صورت عدم پرداخت، مستاجر میتواند به دادگاه مراجعه کند. اگر مستاجر حق انتقال به غیر داشته باشد باید این مبلغ را از مستاجر دوم دریافت کند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی
09126386954