دادور
#

الزام به تنظیم سند رسمی و هر آنچه لازم است بدانید

الزام به تنظیم سند رسمی

تقاضای الزام به تنظیم سند رسمی در خصوص ملکی که در رهن بانک و یا بازداشت است

جهت صدور حکم به الزام تنظیم سند رسمی، ملک باید آزاد باشد. ملکی که در بازداشت دادگاه باشد، میبایست قبل از هر اقدامی رفع بازداشت شود. این اقدام مراحل فنی و حقوقی مخصوص به خود را دارد که میبایست گره های حقوقی آن با مهارت، یک به یک باز شود. در صورتی که ملکی در رهن بانک باشد، در حالت معمول، دادگاه دادخواست را مردود اعلام میکند و ملک میبایست فک رهن شود. بنابراین دعوی باید به گونه ای مطرح شود که حقوق بانک در آن لحاظ گردد. از اینرو اینگونه دعاوی از جمله دعاوی است که اشخاص زیادی را بعلت فقدان دانش حقوقی سردرگم میکند. به این دلیل که از طرفی خریدار وامی دریافت نکرده است که بخواهد آنرا تسویه کند و از طرف دیگر فروشنده حاضر نیست چنین مانعی را از سر راه بردارد.

الزام به تنظیم سند رسمی در صورت فوت فروشنده

در صورتی که فروشنده فوت کرده است و با وراث مشکلی ندارید میبایستی الباقی مبلغ معامله را به وراثی که در گواهی انحصار وراثت نامشان قید شده پرداخت کنید تا سند را به نام شما بزنند. در صورتی که برخی از وراث حاضر به تنظیم سند رسمی نیستند میتوانید از طریق دادگاه آنها را ملزم به تنظیم سند رسمی کنید. چنانچه یکی از وراث به سن قانونی نرسیده است میبایست به طرفیت قیم آنها طرح دعوا شود.

بیشتر بدانید: دعاوی پیمانکاری

سوالات متداول

برای الزام به تنظیم سند رسمی توسط فروشنده چه کار کنم؟

در صورتی که بموجب مبایعه نامه ملک را خریداری نموده اید میتوانید علیه فروشنده اقامه دعوی نمایید. در این صورت با اثبات وقوع معامله در دادگاه، حکم الزام به تنظیم سند رسمی به نام شما صادر می گردد.

پلاک ثبتی ملک را ندارم؛ چگونه میتوانم دادخواست بدهم؟

برای اقامه دعوای الزام به تنظیم سند رسمی حتماً میبایست پلاک ثبتی ملک مشخص باشد. در صورتی که مبایعه نامه شما فاقد پلاک ثبتی باشد میتوان از راهکارهای قانونی جهت یافتن پلاک ثبتی ملک اقدام نمود. در صورتی که پلاک ثبتی اشتباه در مبایعه نامه قید شده باشد، باید مبایعه نامه شما توسط وکیل دادگستری مطالعه شود تا راهکار مناسب به شما ارائه گردد.

ملکی که خریداری کرده ام به نام فروشنده نیست؛ چکار کنم؟

شما یا باید ملک را از مالک سند رسمی خریداری کرده باشید یا باید فروشنده، آنرا از مالک سند رسمی خریده باشد یا اگر ملک به اصطلاح چند دست چرخیده است، در نهایت مالکیت به مالک سند رسمی برسد. بنابراین الزام به تنظیم سند رسمی در خصوص ملکی که هیچ ارتباطی با “صاحب سند” پیدا نکند امکان ندارد و می تواند از مصادیق جرم فروش مال غیر باشد. اگر ملک را از سازنده ای خریده اید که ملک به نامش نیست، باید رابطه قراردادی مالک و سازنده برای دادگاه احراز شود.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی
09126386954