دادور
#

در چه صورت مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟

در چه صورت مهریه به زن تعلق نمیگیرد
  • ۲۴ مهر ۱۴۰۰
  • 1909 بازدید
  • بدون نظر

در پاسخ به این سوال که در چه صورت مهریه به زن تعلق نمیگیرد باید گفت به محض اینکه عقد نکاح بین زن و مرد جاری شود، زن مالک مهریه خواهد شد. پس هر زمان که بخواهد میتواند نسبت به مطالبه مهریه اقدام نماید.

یکی از اشتباهات رایج این است که برخی افراد فکر میکنند در صورت عدم تمکین زن از مرد (ناشزه بودن زن) یا بیمار بودن زن و یا حتی خیانت زن به شوهر، مرد مجاز به طلاق دادن زن بدون مهریه میشود. در صورتی که این فکر کاملاً اشتباه است و هیچ یک از عوامل یاد شده دلیلی بر عدم استحقاق زن در دریافت مهریه نیست.

در چه صورت مهریه به زن تعلق نمیگیرد

تعلق مهریه به زن

اگر زن دارای مهریه عندالاستطاعه باشد برای دریافت آن باید استطاعت مالی مرد را ثابت کند ولی این مورد هم مرد را مجاز به طلاق دادن زن بدون مهریه نمیکند.

همچنین در مهریه عندالمطالبه نیز در صورتی که مرد توان پرداخت مهر به صورت یکجا را نداشته باشد با تقدیم دادخواست اعسار از پرداخت دفعی مهریه به دادگاه تقاضای تقسیط میکند. دادگاه در صورت پذیرش، پرداخت را قسط بندی مینماید که این مورد هم بیانگر ندادن مهریه توسط مرد نیست.

گاهی اوقات در طول زندگی مشترک زوجه به اراده خود تصمیم میگیرد که مهر خود را بذل نماید. در این حالت به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و کل مهریه یا بخشی از آن را بذل میکند. این مورد هم ربطی به عدم استحقاق زن در مهریه ندارد و خانم به اراده خود حق مهر خود را بخشیده است.

در طلاق توافقی و طلاق به درخواست زوجه (زن) نیز خانم بخشی از مهریه خود را هر چند اندک به شوهر بذل میکند که در این حالت نیز این بذل با اختیار زوجه صورت میگیرد و دلیلی بر طلاق زن بدون مهریه و ندادن مهریه توسط مرد نیست.

بیشتر بدانید: مهریه زن خیانتکار

مهریه در دوران عقد

لازم به ذکر است در صورتی که خانم دوشیزه (باکره) باشد تا قبل از درخواست طلاق مستحق دریافت کل مهریه میباشد. ولی در صورت طلاق (در حالی که خانم باکره است) مستحق دریافت نصف مهریه میشود. در این حالت اگر تا قبل از طلاق، آقا بیش از نصف مهریه را به خانم پرداخت کرده باشد میتواند مازاد آن را از خانم مطالبه نماید.

بیشتر بدانید: اعسار از پرداخت مهریه (تقسیط مهریه)

پس سوال اصلی باقی میماند:

در چه صورت مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟

فقط به دلایل ذکر شده زیر زن مستحق دریافت مهر نخواهد بود:

۱) در صورتی که بنا به هر علت عقد (دائم یا موقت) بین زوجین باطل شده باشد و نزدیکی بین آنها واقع نشده باشد زن مستحق مهر نیست.

۲) هرگاه نکاح بین زوجین به هر علتی فسخ گردد و نزدیکی بین آنها واقع نشده باشد زن حق مهر ندارد.

در این مورد یک استثناء وجود دارد و آن این است که در صورتی که مرد عنن باشد یعنی توانایی برقراری عمل زناشویی نداشته باشد و فسخ نکاح صورت گیرد، زن استحقاق نصف مهریه را خواهد داشت.

شماره های تماس:

۰۹۱۲۶۳۸۶۹۵۴

۰۲۱۷۷۰۵۷۶۰۵

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی
09126386954