دادور
#

دعاوی راجع به صدور پروانه ساختمانی و پایانکار

صدور پروانه و پایان کار

شهرداری مرجع صدور پروانه ساختمانی و پایانکار است و بموجب قانون، مکلف به صدور پروانه ساختمانی و پایانکار میباشد. بموجب بند ۲۴ از ماده ۵۵ قانون شهرداری، صدور پروانه ساختمانی وظیفه ذاتی شهرداری هاست.

شکایت از شهرداری بابت جواز

جواز، مجوزی است که شهرداری صادر میکند و در آن مشخصاتی از قبیل مساحت ملک، جنس اسکلت، تعداد طبقات و واحدها، پلاک ثبتی ملک، نام مالک و… درج شده است. با توجه به قانون شهرداری، شهرداری موظف است در حدود قانون به تقاضای مالک اقدام به صدور پروانه ساختمانی نماید. البته این تقاضا باید در حدود قانون باشد و مالک تشریفات قانونی برای تقاضای مجوز ساختمان را رعایت کرده باشد.

با این حال گاهی اوقات شهرداری ها نیز مانند برخی از اشخاص حقیقی یا حقوقی به تکالیف قانونی خود عمل نمی نماین. در این صورت مسیر قانونی برای شکایت از شهرداری بعلت عدم صدور پروانه ساختمانی باز است.

مرجع صالح برای شکایت از شهرداری کجاست؟

دیوان عدالت اداری مرجع صالح جهت شکایت از شهرداری برای صادر نکردن جواز ساختمان است. و بر اساس رای دیوان عالی کشور و ماده ۱۱ قانون دیوان عدالت اداری، الزام شهرداری به صدور پروانه ساختمان، فقط از طریق دیوان عدالت اداری انجام میشود.

دعوای الزام به صدور پروانه ساختمانی را از کجا شروع کنم؟

۱) ابتدا مالک باید تقاضای خود جهت دریافت پروانه را در شهرداری ثبت کند و موارد قانونی را رعایت نماید. بعنوان مثال در صورتی که مالک تقاضای احداث ساختمان بر خلاف کاربری ملک را داشته باشد مثلاً در ملکی که کاربری کشاورزی دارد قصد احداث ساختمان مسکونی داشته باشد، شهرداری ملزم به صدور پروانه نمی باشد.

۲) اگر شهرداری با لحاظ موارد قانونی یا بهانه های غیر قانونی از صدور پروانه استنکاف نماید، مالک می بایست با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات قضایی و با ذکر دلیل، شکایت خود را از شهرداری ثبت نماید.

۳) پس از ثبت، پرونده به یکی از شعب دیوان عدالت اداری که مرکز آن در تهران در خیابان مخبری، اتوبان ستاری واقع است، ارجاع خواهد شد.

وکیل متخصص در امور شهرداری ها چه کمکی میتواند بکند؟

دعاوی مطروحه در دیوان عدالت اداری و علی الخصوص دعاوی مربوط به امور شهرداری ها از جمله پرونده های تخصصی است و قوانین حاکم بر آن نیاز به شناخت و آشنایی کافی دارد.

گروه وکلای دادور، در این امور تبحر دارند. به منظور دریافت مشاوره تخصصی و یا مراجعه حضوری با شماره های معرفی شده در پایین صفحه تماس بگیرید.

شماره های تماس:

۰۹۱۲۶۳۸۶۹۵۴

۰۲۱۷۷۰۵۷۶۰۵

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی
09126386954