دادور
#

نحوه تقسیم و فروش مال مشاع

فروش مال مشاع
  • ۱۴ شهریور ۱۴۰۰
  • 2145 بازدید
  • بدون نظر
عناوینی که در این مطلب خواهید خواند

مال مشاع به مالی گفته میشود که چند نفر مشترکاً مالک آن باشند. اشاعه ممکن است هم به صورت اختیاری و هم به صورت جبری باشد. مال مشاع اختیاری یعنی شخصی ممکن است با اختیار خود قسمتی از یک قطعه ملک را خریداری کند و مالک قسمتی از آن باشد. مال مشاع جبری در نتیجه اموال موروثی معمولا ایجاد میشود. در ادامه یادداشت مطالب مهمی در مورد فروش مال مشاع بیان خواهد شد.

تقسیم مال مشاع

مال مشاع به سه صورت قابل تقسیم است:

۱) تقسیم به افراز

افزار به معنی جدا کردن سهم هر یک مالکین مال مشاع میباشد. جدا سازی مال مشاع ممکن است به صورت توافقی بین مالکین صورت گیرد و یا از طریق دادگاه حکم به افراز صادر گردد. هر شخصی که در مالکیت یک مال مشاع شریک باشد میتواند برای گرفتن حکم افراز به دادگاه مراجعه نماید.

۲) تقسیم به تعدیل

ممکن است مال مشاعی از نظر اجزا ارزش یکسانی نداشته باشد. در این صورت کارشناس برای ارزش گذاری فقط به مساحت زمین توجه نمیکند بلکه ارزش زمین نیز در مساحت آن تاثیر میگذارد. به این معنی که قسمتهای ارزان تر زمین را از نظر مساحت بزرگتر در نظر میگیرد تا ارزش همه قسمتها یکسان شود.

۳) تقسیم به رد

بعضی مواقع قسمتهایی از مال مشاع ارزشمندی بسیار زیادی دارد. در این صورت لازم است که علاوه بر سهم زمین بیشتری که به سایر شرکا داده میشود، مبلغی پول یا مالی از خارج نیز توسط اشخاصی که قسمتهای ارزشمندتر زمین را دریافت کرده اند به سایرین پرداخت شود تا ارزش مال همه شرکا با هم یکسان شود.

برای فروش مال مشاع از کجا شروع کنم؟

برای درخواست فروش مال مشاع خود باید به دادگاه محل قرارگیری ملک مراجعه کنید. پس از دستور فروش مال مشاع، ملک مذکور در بخش اجرای احکام توسط کارشناس ارزشگذاری میشود. اگر هیچ یک از شرکا نسبت به قیمت پیشنهاد کارشناس اعتراض نداشته باشند، آگهی مزایده منتشر میشود. پس از فروش مال از طریق دادگاه، مبلغ آن به حساب دادگاه واریز و هریک از شرکا به اندازه سهم خود میتوانند از حساب برداشت کنند.

بیشتر بدانید: نمونه آرای فروش مال مشاع

شماره های تماس:

۰۹۱۲۶۳۸۶۹۵۴

۰۲۱۷۷۰۵۷۶۰۵

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی
09126386954