دادور
#

محاسبه میزان سرقفلی و حق کسب و پیشه

محاسبه سرقفلی و حق کسب و پیشه
  • ۴ آبان ۱۴۰۰
  • 2026 بازدید
  • بدون نظر

قبل از توضیح نحوه محاسبه سرقفلی و حق کسب و پیشه باید بدانید که این دو مفهوم از لحاظ حقوقی با یکدیگر متفاوت هستند. ولی در عرف به حق کسب و پیشه هم حق سرقفلی میگویند.

در حقیقت سرقفلی، وجهی است که در ابتدای انعقاد قرارداد اجاره توسط مستاجر به موجر (برای کسب امتیاز حق اجاره) پرداخت میشود. در صورتی که مستاجر قصد تخلیه ملک را داشته باشد، این وجه باید به نرخ روز محاسبه شده و به وی بازگردانده شود. پس با توضیح داده شده مشخص میشود که یک ملک ممکن است سرقفلی داشته باشد و یا نداشته باشد. این موضوع به توافق مستاجر و مالک بستگی دارد.

اما حق کسب و پیشه، حقی قانونی است که به توافق طرفین ربطی ندارد. این حق از قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۵۶ نشات میگیرد و بر طبق این قانون وقتی شخصی مغازه ای را اجاره کند و با عملکرد مثبت خود باعث حسن شهرت ملک مورد نظر شود باید حقی به عنوان حق کسب و پیشه به وی پرداخت شود. منظور بیشتر افراد از گرفتن سرقفلی در واقع همین حق کسب و پیشه است. همانطور که گفته شد چون در عرف، حق کسب و پیشه به سرقفلی معروف شده است ما نیز از همین عنوان استفاده میکنیم.

بیشتر بدانید: تخلیه ملک دارای سرقفلی چگونه است؟

عوامل موثر در محاسبه سرقفلی (حق کسب و پیشه)

دادگاه ها برای محاسبه میزان حق کسب و پیشه (سرقفلی) از عوامل زیر استفاده میکنند:

۱) حسن شهرت تجاری

یکی از مهترین عوامل تاثیر گذار در محاسبه سرقفلی میزان شهرت تجاری مستاجر است. به این معنی که بر اثر عملکرد مثبت مستاجر چه تعداد مشتری دائم به وی مراجعه میکنند. به بیان دیگر قانونگذار برای مستاجری که باعث آبادانی ملک شده و  مکان تجاری را به دلیل حسن عملکرد خود به شهرت رسانده حقی در نظر گرفته است.

۲) طول مدت اجاره

۳) نوع کسب و پیشه

۴) وضع محل کسب و پیشه از حیث بنا

توجه: لازم به ذکر است دادگاه با جلب نظر کارشناس اقدام به محاسبه سرقفلی (حق کسب و پیشه) مینماید.

پرداخت سرقفلی چه تاثیری بر میزان حق کسب و پیشه دارد؟

پرداخت یا عدم پرداخت سرقفلی به موجر از جمله مواردی است که در محاسبه حق کسب و پیشه (سرقفلی) تاثیرگذار است. به این معنی که اگر ملکی دارای سرقفلی باشد، میزان حق کسب و پیشه آن نیز بالاتر است. ولی پرداخت سرقفلی به موجر نسبت عکس با اجاره بها دارد. یعنی در صورت پرداخت سرقفلی به موجر اجاره بهای ملک کمتر میشود و برعکس.

مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری

با توجه به اینکه مسائل مرتبط با حق سرقفلی و حق کسب و پیشه موارد متعددی دارد که نیازمند بررسی وکیل مجرب در امور سرقفلی میباشد، برای طرح موضوع خود در خصوص سرقفلی با شماره های ذیل تماس بگیرید.

بیشتر بدانید: وکیل متخصص سرقفلی

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی
09126386954