دادور
#

نمونه دادخواست طلاق توافقی

نمونه دادخواست طلاق توافقی
  • ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
  • 2233 بازدید
  • بدون نظر

قبل از ارائه نمونه دادخواست طلاق توافقی لازم است ذکر شود که در طلاق توافقی زوجین باید نسبت به کلیه امور با یکدیگر توافق داشته باشند.

توافقات زوجین لازم نیست که حتما در دادخواست درج شود.

در صورتیکه وکیل داشته باشید، یک جلسه قبل از تقدیم دادخواست توسط وکیل به دفتر وی مراجعه میکنید و کلیه توافقات خود را به وکیل خود اعلام مینمایید. وکیل، توافقات را صورتجلسه کرده و نزد خود بایگانی میکند.

سپس وکیل از طریق دفاتر خدمات قضایی دادخواست طلاق توافقی را ثبت کرده و پس از ارجاع به شعبه، در دادگاه کلیه توافقات زوجین را اعلام میکند و این توافقات عیناً در رای دادگاه منعکس میشود.

در صورتیکه وکیل نداشته باشید هم فقط لازم است از طریق دفاتر خدمات قضایی و فرم آماده ای که معمولاً در اختیارتان قرار میدهند دادخواست طلاق خود را ثبت کنید. در اینجا نیز لازم نیست که در متن دادخواست کلیه توافقات را منعکس کنید.

بیشتر بدانید: دادگاه صالح در طلاق توافقی

چند نکته که باید در مورد دادخواست طلاق توافقی بدانید

۱) ثبت و امضای طلاق توافقی تعهدی برای طرفین ایجاد نمیکند

بنابراین اگر زوجین اقدام به ثبت دادخواست طلاق توافقی نمودند، مادامی که پس از ثبت دادخواست رای نهایی صادر و اجرا نشده است هیچگونه تعهدی برای امضا کنندگان آن به وجود نمی آید. لذا نباید اینطور تصور شود که به عنوان مثال اگر مرد زیر دادخواست طلاق توافقی را امضا کند، حق طلاق او زایل شده و حاکی از رضایت قطعی او برای طلاق است.

۲) امضای هر دو طرف در دادخواست طلاق توافقی لازم است

با توجه به اینکه مبنا و پایه این پرونده رضایت دو طرف برای طلاق است، این مورد از دادخواست، از جمله مواردی است که میبایست هر دو طرف زیر آن را امضا نمایند.

۳) اگر وکالت در طلاق دارید ثبت دادخواست طلاق توافقی فقط به وسیله وکیل دادگستری امکانپذیر است

با توجه به اینکه انجام وکالت در محاکم فقط توسط وکیل دادگستری مقدور است، لذا در صورتی که وکالت در طلاق داشته باشید این اختیار میبایست توسط وکلای دادگستری اعمال گردد. بنابراین ثبت دادخواست طلاق توافقی به تنهایی توسط زوجه بدون حضور وکیل ممکن نیست.

بیشتر بدانید: نکات مربوط به وکالت در طلاق (حق طلاق)

۴) ارائه و پیگری دادخواست طلاق توافقی توسط ایرانیان خارج از کشور بدون حضور فیزیکی امکانپذیر نیست

از آنجایی که برای ثبت دادخواست لازم است زوجین در دفاتر خدمات قضایی حاضر و دادخواست را امضاء نمایند، بنابراین هموطنان مقیم خارج از کشور میبایست جهت انجام امور مربوط به طلاق، به وکلای رسمی دادگستری وکالت دهند. یا از طریق سفارتخانه یا کنسولگری به یکی از اشخاص مورد اعتماد خود در ایران وکالت در طلاق دهند که آن شخص بتواند نسبت به انعقاد قرارداد با وکیل طلاق توافقی اقدام نماید.

۵) پشیمانی زوجین پس از امضای دادخواست طلاق توافقی ممکن است

گر دادخواست طلاق تفاهمی را ثبت و امضاء نموده اید میتوانید از دو طریق پیگیری موضوع را متوقف کنید: الف) ارائه یک لایحه مبنی بر استرداد دادخواست. ب) عدم پیگیری پرونده در صورت ابلاغ به طرفین.

۶) هزینه ثبت دادخواست

تقدیم دادخواست، به دادگاه هزینه ای برابر با دعاوی غیر مالی دارد که در حال حاضر مبلغی حدود ۱۶۰ هزار تومان تا ۲۸۰ هزار تومان هزینه در بر خواهد داشت که میبایست توسط کارت بانکی در دفاتر خدمات قضایی پرداخت گردد.

بیشتر بدانید: هزینه طلاق توافقی با وکیل و بدون وکیل

نمونه دادخواست طلاق توافقی

خواهان  خانم / آقای …
خوانده  خانم / آقای …
وکیل
خواسته  طلاق توافقی
دلایل و منضمات  ۱) عقدنامه ۲) شناسنامه زوجین ۳) کارت ملی زوجین
ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران

با سلام احتراماٌ این جانبان بر طبق کپی مصدق عقدنامه پیوست از مورخ…. در عقد نکاح دائم یکدیگر میباشیم که به دلیل عدم تفاهم اخلاقی تمایل به جدایی و طلاق داریم. لذا از محضر محترمتان صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.

امضاء

نمونه دادخواست طلاق توافقی با وکالت در طلاق (حضور یک وکیل دادگستری)

وکالت در طلاق که گاهاً در جامعه به آن حق طلاق نیز گفته می شود، وکالتی است که از جانب مرد به خانم داده میشود و خانم با آن وکالت، حق طلاق دادن خود را دارد.

این وکالت ممکن است هنگام عقد در دفتر ازدواج داده شود و یا ممکن است بعداً طی توافقی در دفتر اسناد رسمی به خانم اعطا شود.

اگر خانم از همسرش وکالت طلاق داشته باشد، برای انجام امور مربوط به طلاق، باید به وکیل دادگستری مراجعه کند.

خواهان  خانم / آقای …
خوانده  خانم / آقای …
وکیل  خانم / آقای …
خواسته  طلاق توافقی
دلایل و منضمات  ۱) عقدنامه ۲) شناسنامه زوجین ۳) کارت ملی زوجین ۴) وکالتنامه وکیل ۵) سند وکالت در طلاق
ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران

با سلام

احتراماً به استحضار میرساند، زوج (موکل) حسب وکالتنامه رسمی شماره …. مورخ …. دفترخانه …. به زوجه وکالت در طلاق داده است و در این راستا زوجه، اینجانب …. را به عنوان وکیل مع الواسطه شوهر انتخاب کرده است. لذا با عنایت به حدود اختیارات وکالتنامه مذکور با توجه به عدم تمایل و تفاهم اخلاقی زوجین، تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.

امضاء

نمونه دادخواست طلاق توافقی با وکالت در طلاق (حضور دو وکیل دادگستری)

خواهان  خانم / آقای …
خوانده  خانم / آقای …
وکیل مع الواسطه زوج  خانم / آقای …
وکیل زوجه  خانم/ آقای …
خواسته  طلاق توافقی
دلایل و منضمات  ۱) عقدنامه ۲) شناسنامه زوجین ۳) کارت ملی زوجین ۴) وکالتنامه وکیل ۵) سند وکالت در طلاق
ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران

با سلام

احتراماً به استحضار میرساند زوجین بر طبق عقدنامه …. مورخ …. در عقد نکاح دائم یکدیگر میباشند. در مورخ …. به موجب سند رسمی وکالت شماره …. دفترخانه ….، زوج به زوجه، وکالت در طلاق با وکالت در قبول بذل داده است که به جهت اعمال طلاق، زوجه اینجانب … را به عنوان وکیل با واسطه شوهر انتخاب کرده است که به وکالت از طرف زوج دادخواست امضاء میشود و اینجانب …. به عنوان وکیل زوجه به همراه وکیل مع الواسطه زوج از محضر محترم دادگاه صدور حکم طلاق توافقی (گواهی عدم سازش) مورد استدعاست.

امضاء

شماره های تماس:

۰۹۱۲۶۳۸۶۹۵۴

۰۲۱۷۷۰۵۷۶۰۵

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی
09126386954