دادور
#

تقسیط مهریه در طلاق توافقی به چه صورت می باشد؟

تقسیط مهریه در طلاق توافقی
  • ۱۶ بهمن ۱۴۰۰
  • 730 بازدید
  • بدون نظر

همانطور که می‌دانید طلاق توافقی به طلاقی گفته می‌شود که در آن زن و مرد به دلایل مختلفی برای انجام طلاق، توافق میکنند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که در طلاق توافقی نیز مهر زن به صورت کامل به او تعلق می‌گیرد و مرد موظف به پرداخت آن است. علاوه بر این ممکن است زن و مرد در رابطه با مهریه نیز به توافق رسیده باشند و زن توافق بر گرفتن بخشی از آن کند. به نظر شما امکان پرداخت مهریه قسطی در طلاق توافقی وجود دارد؟ لازم است بدانید که در طلاق غیر توافقی، چنانچه مرد از تمکن مالی برخوردار نباشد و دادگاه عدم توانایی وی را در پرداخت مهریه تایید کند، آنگاه مهر زن توسط دادگاه قسط بندی خواهد شد و این اقساط معمولا متناسب با وضعیت اقتصادی مرد است. ما در این مقاله قصد داریم در مورد تقسیط مهریه در طلاق توافقی توضیحات کامل و جامعی را ارائه دهیم.

تقسیط مهریه در طلاق توافقی

شرایط دریافت مهریه در طلاق توافقی

می‌دانید که مهریه یکی از حقوق زن در ازدواج است و هر زمان که بخواهد می‌تواند نسبت به مطالبه آن اقدام کند. در طلاق توافقی نیز چنانچه زن مهر خود را درخواست کند، مرد بایستی نسبت به پرداخت آن اقدام کند. برخی از موارد ممکن است زن مهر خود را ببخشد و یا بخشی از آن را دریافت کند. در این شرایط رای دادگاه نیز متناسب با توافق زن و مرد است. خوب است بدانید که اگر مرد از لحاظ مالی شرایط پرداخت مهر زن را به صورت کامل نداشته باشد، زوجین میتوانند برای پرداخت قسطی، موعدی را توافق کنند و اینگونه قرار بگذارند که به عنوان مثال ماهانه مبلغ مشخصی بابت مهریه به زن پرداخت شود.

شرایط تقسیط مهریه در طلاق توافقی

خوب است بدانید که در طلاق توافقی معمولا زوجین درباره موضوعات مختلفی توافق می‌کنند و نتیجه توافق خود را به دادگاه اعلام خواهند کرد. نکات مهم در تقسیط مهریه در طلاق توافقی از قرار ذیل است:

۱) چنانچه مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد، تنها به ازای ۱۱۰ سکه و یا معادل ریالی آن تقاضای جلب امکان پذیر است. بنابراین به عنوان مثال مهریه خانم ۱۵۰ عدد سکه بهار آزادی است و مقرر گردیده است که ۱۰۰ سکه هنگام طلاق و ۵۰ سکه بعد از طلاق هر ماه یک سکه به زن پرداخت شود. بر اساس آنچه که گفتیم در صورتی که مرد ۱۰ سکه دیگر پرداخت کند مجموع پرداختی های وی به ۱۱۰ سکه میرسد و در صورتی که زن بخواهد مازاد بر آن را مطالبه کند صرفاً میتواند اموالی از شوهر سابق خود برای توقیف معرفی نماید. در غیر این صورت صدور برگ جلب برای مرد امکان پذیر نیست.

بیشتر بدانید:  مدت زمان طلاق توافقی - طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟

۲) چنانچه زن و مرد پیش از صدور حکم دادگاه در این باره توافق کرده باشند، پس از صدور حکم دادگاه امکان تغییر در رای دادگاه وجود نخواهد داشت. ولی زوجین میتوانند با مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی توافق جدیدی را در نحوه پرداخت مهریه انجام دهند.

۳) اگر زوج خودش درخواست طلاق داده باشد اما شرایط پرداخت مهریه را نداشته باشد، بایستی درخواست اعسار بدهد. معسر به کسی گفته می‌شود که به دلیل نداشتن مالی به جز مستثنیات دین و دارایی، شرایط پرداخت مهر زن را ندارد و پس از دریافت حکم پرداخت تا ۳۰ روز مهلت دارد که دادخواست اعسار را به دادگاه ارائه دهد.

مهریه قسطی در طلاق توافقی چگونه پرداخت می‌شود؟

استطاعت مالی مرد هیچ ارتباطی به پرداخت یا عدم پرداخت کل مهریه در طلاق توافقی ندارد. با این توضیح که با فرض اینکه مرد توان مالی کافی برای پرداخت کل مهر را داشته باشد ولی طرفین توافق کنند که زن کل مهریه را در قبال طلاق ببخشد، این موضوع باز هم قانونی است و پس از بخشش مهریه مرد دیگر هیچ دین و بدهکاری بابت مهر نخواهد داشت.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که اگر دادخواست طلاق از سوی مرد باشد، رویه دادگاه سختگیرانه‌ خواهد بود و در اغلب موارد دادخواست اعسار مرد پذیرفته نمی‌شود و یا اقساط سنگین‌تری برای وی در نظر گرفته می‌شود. همچنین اقساط و پیش قسط بایستی به صورت منظم و در موعد خود پرداخت شوند. در غیر این صورت امکان صدور حکم جلب مرد وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با وکیل طلاق توافقی گروه وکلای دادور تماس بگیرید.

پیش قسط مهریه قسطی در طلاق توافقی و نحوه پرداخت آن

همچنان که در بالا گفته شد تعیین پیش قسط و تعیین اقساط مهریه در طلاق توافقی کاملاً بر پایه تفاهم زن و مرد است. یعنی فقط زوجین هستند که میزان قابل پرداخت مهر و نحوه پرداخت اقساط آن را تعیین می نمایند. بیایید یک مثالی بزنیم: مریم و نادر تصمیم می گیرند که به صورت توافقی از هم جدا شوند. مهریه مریم ۱۰۰ عدد سکه تمام بهار آزادی است. هر دو طرف اینگونه توافق می نمایند که ۵۰ عدد از مهر پرداخت و ۵۰ عدد باقیمانده بخشیده شود. همچنین اینگونه قرار میگذارند که قبل از اجرای صیغه طلاق، ۱۰ عدد از ۵۰ عدد سکه پرداخت شود. سپس ۱۰ عدد دیگر سه ماه بعد از اجرای صیغه طلاق پرداخت گردد و الباقی مبالغ مورد توافق هر ماه یک عدد سکه تمام بهار آزادی به مدت ۳۰ ماه پرداخت شود. حال بیایید فرض کنیم که نادر قبل از اجرای صیغه طلاق، ۱۰ عدد سکه را پرداخت میکند و ۱۰ سکه دوم را پرداخت نمیکند. در این شرایط مریم میتواند با مراجعه به دادگاهی که رای طلاق را صادر نموده است نادر را به پرداخت اقساط عقب افتاده الزام نماید. دادگاه نسبت به صدور اجراییه جهت توقیف اموال نادر اقدام میکند.

بیشتر بدانید:  نمونه توافق نامه طلاق توافقی به همراه متن آماده

آیا امکان اعتراض به قسط بندی وجود دارد؟

لازم است بدانید که امکان اعتراض به تقسیط مهریه در طلاق یک طرفه وجود دارد. بنابراین زمانی که زوجین هیچ توافقی برای طلاق انجام نداده اند و دادگاه پس از درخواست اعسار توسط مرد اقدام به صدور حکم اعسار نموده است، هر یک از طرفین میتوانند نسبت به این حکم اعتراض کنند. اعتراض به حکم قسط بندی مهریه توسط زن یا مرد بدین صورت است که اگر مرد میخواهد به دادگاه تجدیدنظر اعلام نماید که توان پرداخت اقساط تعیین شده را ندارد، میبایست دلایلی ارائه دهد که حاکی از درآمد ناکافی و یا اموال ناکافی برای تأمین اقساط است. در صورتی که زن میخواهد به تقسیط مهر توسط دادگاه اعتراض کند، باید دلایلی ارائه کند که حکایت از ملائت و دارا بودن مرد دارد. به عنوان مثال فتوکپی سند ملک و سند خودرو و یا پرینت بانکی که حاوی موجودی حساب است میتواند از این دست مدارک باشد.

امکان اعتراض به تقسیط مهریه در طلاق توافقی وجود ندارد

با توجه به اینکه نحوه پرداخت مهر در طلاق توافقی کاملاً با توافق زن و مرد صورت میگیرد، بنابراین در این شرایط اعتراض کردن معنایی ندارد. توضیح اینکه اگر بنا به هر دلیلی طرفین به شرایط موجود اعتراضی دارند در ابتدا میتوانستند چنین توافقی را به عمل نیاورند. اما موضوعی که ممکن است ذهن برخی را به خود مشغول کند این است که شاید در گذر زمان توانایی مالی افراد دستخوش تغییر شود. به عنوان مثال پس از گذشت یکی دو سال، شخصی ورشکسته شود و بر مبنای توانایی مالی گذشته اش تعهدی نموده است که در حال حاضر امکان عمل به آن را ندارد. در این حالت رویه قضایی واحدی وجود ندارد. چرا که از طرفی پذیرش توافق و امضای آن نشانگر غیر قابل اعتراض بودن آن توافق است. ولی از طرفی تغییر و تحول در وضعیت مالی نیز موضوع مهمی است که برخی از قضات به آن توجه دارند. لذا در شرایط یاد شده نمیتوان حکم واحدی صادر نمود و مورد به مورد ممکن است متفاوت باشد. همچنین در مطلبی ما به طلاق توافقی و مهریه پرداخته ایم که میتوانید توسط لینک مربوطه به آن مراجعه کنید/

بیشتر بدانید:  اعسار از پرداخت مهریه

سوالات متداول

آیا امکان تقسیط مهریه در صورتی که مرد دادخواست طلاق دهد، وجود دارد؟

بله همانطور که گفته شد این امکان وجود دارد اما باید بدانید که اگر این دادخواست از سوی مرد باشد، آنگاه دادگاه در پذیرش دادخواست اعسار مرد، سختگیرانه‌تر عمل خواهد کرد. در برخی از موارد نیز ممکن است دادخواست اعسار مرد پذیرفته نشود و در نتیجه مهر زن بایستی به صورت کامل پرداخت شود.

آیا زن می‌تواند در طلاق توافقی مهر خود را ببخشد؟

بله همانطور که گفته شد معمولا زن و مرد برای مسائلی همچون حضانت فرزندان و مهریه پیش از مراجعه به دادگاه، تصمیم گیری می‌کنند. دادگاه نیز توافق زوجین را در اولویت قرار می‌دهد و با توجه به توافق آن‌ها حکم را صادر می‌کند.

آیا پس از توافق بر تقسیط مهریه در طلاق توافقی امکان تغییر آن وجود دارد؟

بعد از صدور رای دادگاه امکان تغییر حکم دادگاه وجود ندارد. ولی طرفین میتوانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی توافقات جدیدی را در نحوه پرداخت مهر انجام دهند.

شماره های تماس:

۰۹۱۲۶۳۸۶۹۵۴

۰۲۱۷۷۰۵۷۶۰۵

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی
09126386954